Dana 15. ožujka 2021. Europska komisija predstavila je novi sustav kontrole uvoza ICS2 koji u potpunosti zamjenjuje postojeći sustav ICS1. Novim poslovnim procesima i jedinstvenim podatkovnim modelom dodaje nove, strože carinske sigurnosne i zaštitne mjere za sveobuhvatnije i pravovremeno upravljanje rizicima, a istovremeno racionalizira postupke za pojednostavljenje i ubrzanje uvoza robe u Europsku uniju. U ICS2 je uveden novi podatkovni model za objedinjavanje zahtjeva za podacima s ciljem poboljšanja kvalitete podataka. To omogućuje provedbu zajedničke analize rizika na razini EU prije dolaska robe u EU. Novi podatkovni model omogućuje uvođenje sustava višestrukog prijavljivanja robe od strane različitih sudionika u opskrbnom lancu za jednu ulaznu deklaraciju. Prijevoznici mogu predati samo osnovne informacije o pošiljci (tj. Master razina) u ICS2, a zatim npr. špediteri dati detaljne informacije o pošiljci robe (tj. house razina), izravno u ICS2 sustav (ovo osigurava konkurentsku zaštitu sudionika, jer špediteri više ne moraju slati te podatke prijevoznicima).
Proces uvođenja novog ICS2 sustava kontrole uvoza odvija se u nekoliko faza. Predviđeni datumi uvođenja su:
Rokovi razvoja elektroničkog sustava u fazi 3:
Korištenje sustava kontrole uvoza ICS2 obvezno je za sve pošiljke robe namijenjene ulasku u EU ili tranzitu kroz EU. To znači da korištenje ICS2 procesa utječe na sve gospodarske subjekte uključene u otpremu, prijevoz i rukovanje međunarodnim teretnim, ekspresnim ili poštanskim pošiljkama.
U ICS2 procese su uključeni:
ICS2 procesi pokrivaju dva skupa elektroničkih poruka:
ICS2 (EU) Najava:
Omogućuje izvođenje procesa vezanih uz ulaznu skraćenu deklaraciju USD i razmjenu elektroničkih poruka koja se odvija između gospodarskog subjekta i STI sučeljaICS2 (EU) Dolazak:
Omogućuje izvršavanje procesa vezanih uz obavijest o dolasku prijevoznog sredstva i razmjenu elektroničkih poruka koja se odvija između gospodarskog subjekta i STI sučeljaICS2 (HR) Podnošenje:
Omogućuje provedbu procesa podnošenja pošiljaka i razmjene poruka putem NES – Nacionalnog sustava kontrole uvoza.U slučaju korištenja Anada TLMv4 modula ispitivanje samosukladnosti nije potrebno!